Quantcast
Channel: Culture.pl - Literatura
Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

Kurs języka tatarskiego

$
0
0
Polski

Kurs języka tatarskiego

Tatarska księga modlitewna z XIX w. fot. Anatol Chomicz / Forum
Tatarska księga modlitewna z XIX w. fot. Anatol Chomicz / Forum

Dzięki specjalnemu kursowi, zorganizowanemu przez Związek Tatarów RP, kilkadziesiąt osób będzie miało możliwość nauki języka tatarskiego. Na zajęciach poznają alfabet, podstawy gramatyki, a także przeprowadzą krótkie dialogi.

Przeprowadzenie kursu języka tatarskiego umożliwiła dotacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości 17 tys. zł

Jak powiedział prezes Związku Tatarów RP Jan Adamowicz, zajęcia zaczną się w lutym i potrwają do końca 2016 roku. Na tę chwilę zapisanych jest 30 osób, głównie ze społeczności tatarskiej.

Tatarska księga modlitewna z XIX w. fot. Anatol Chomicz / Forum

Kilka regularnie ukazujących się pism, książki nie tylko ze wspomnieniami czy historią tej... Czytaj więcej »

Zajęcia będą odbywały się w Białymstoku raz w tygodniu. Związek już wcześniej organizował takie kursy, które odbywały się zarówno w Białymstoku, jak i Sokółce – miejscowości, która od lat związana jest z tradycją i historią Tatarów. W dotychczasowych kursach wzięło udział ok. 100 osób, najmłodszy uczestnik miał 10 lat, najstarszy ponad 60.

Zdaniem Adamowicza to duże zainteresowanie i bardzo ważny sygnał, że społeczność tatarska chce się uczyć swojego etnicznego języka. Mówił, że poznanie języka przodków to "budowanie swojej tożsamości". Dodał, że cieszy też fakt, iż języka tego chcą się uczyć nie tylko Tatarzy.

W tym roku uczestnicy będą uczyć się krymsko-tatarskiego, który – zdaniem Adamowicza – powinien być nieco łatwiejszy niż tatarski z Kazania (Tatarstan), który zapisywany jest cyrylicą, co sprawiało trudność niektórym uczestnikom. W krymsko-tatarskim obowiązuje alfabet łaciński.

Prayer book of Polish Tatars from the XIX century. Photo: Anatol Chomicz / Forum

Skąd się wzięli, kim są, w co wierzą, gdzie się modlą, co jedzą - czyli wszystko, co chciałbyś... Czytaj więcej »

Uczestnicy będą uczyć się języka od podstaw, poznają alfabet, liczebniki, nauczą się podstawowych słów. Będą się też uczyć gramatyki oraz krótkich dialogów.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, zaś ich nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Nie wiadomo dokładnie, ilu jest obecnie Tatarów w Polsce. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.

Źródło: PAP, oprac.: PW, 11 stycznia 2016 r.

Kategoria: 
Literatura
Inne
FacebookTwitterRedditShare

Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra