Quantcast
Channel: Culture.pl - Literatura
Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

"NieObcy"– polscy pisarze dla uchodźców

$
0
0

"NieObcy" – polscy pisarze dla uchodźców

Okładka książki "NieObcy. 21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców", wyd. Agora

Mistrzowie pióra – solidarnie, z każdej strony prozatorskiej sceny – skomponowali literacki protest song. Dźwięczny, choć do harmonii mu daleko, rozpisany na 21 głosów-opowieści. Każdy uchyla drzwi do nieznanego świata i zaprasza na spotkanie z Innym i z własnym lękiem.

Przewodnikami po krainie obcości i irracjonalnego (o czym próbują nas przekonać autorzy) strachu są wschodzące gwiazdy i weterani polskiej literatury – zdobywcy m.in. Nagrody Literackiej Nike (Olga Tokarczuk, Joanna Bator), Literackiej Nagrody Unii Europejskiej (Magdalena Parys), Paszportów "Polityki" (Sylwia Chutnik czy Paweł Huelle). W sumie 23 pisarzy i reporterów, tudzież grafik i reżyserka teatralna, występujących solo i w duecie: od Andrzeja Stasiuka do Ziemowita Szczerka, od Jana Bajtlika po Mirosława Wlekłego. A każdy w swoim, nie do podrobienia stylu.

Mówią o tym samym, ale nie tak samo. O emigracji i wojnie. O tolerancji i niezrozumieniu. O konfliktach rodzinnych, relacjach damsko-męskich. O spotkaniu z Innym: tym z obcego kraju i nieznanej kultury oraz tym, który jest blisko – odmieńcem podobnym do nas, a jednak różnym. I jeszcze o mieszkającym w nas lęku – paraliżującym i prowadzącym do nienawiści. Właśnie z niezgody na te emocje powstała książka.

"Potrzebujemy Obcych nie mniej, niż oni potrzebują nas – czytamy we wstępie. – Bo tylko konfrontując się z Obcym, możemy tak naprawdę, do końca, bez zniekształceń i złudzeń zobaczyć samych siebie. Kim jesteśmy. Jacy chcemy być."      

Gdyby nie wspólna idea, by tematem zebranych tekstów była owa konfrontacja z obcością, próżno by szukać w "NieObcym" jakichś punktów stycznych, pomostów łączących wszystkie opowieści. W tej gatunkowej hybrydzie frazy układają się w reporterskie historie, by za chwilę ustąpić fikcji i pojawić się pod postacią kryminalnej zagadki, powiastki na poły filozoficznej czy opowiadania fantasy. Jednak w tym pozornym chaosie, gąszczu luźnych skojarzeń jest coś kokieteryjnego. Figury myśli ubrane są w słowa, a ni stąd, ni zowąd pojawia się komiks – oszczędny, bo jednoobrazkowy, ale wyczerpujący. Nie zabrakło również miejsca na reportaż, który przełożono na język teatru (spektakl "Cварка/Swarka" w reż. Katarzyny Szyngiery).    

Są ucieczki, pierwsze spotkania, bolesne wspomnienia. Jest nawet zbrodnia i rozmowa z owcą. Mamy więc plastyczną metaforę, ciętą ripostę, narastającą dramaturgię i technikę reporterskiego skrótu. Apetyt zagorzałych wyznawców wybranej odmiany prozy (i nie tylko) powinien zostać zaspokojony. A jeśli ktoś zapragnie skosztować innego gatunku – droga wolna.

Okładka książki Jarosława Mikołajewskiego

W tym reportażu rzeczywistość ociera się o oniryzm, a jego autor mówi o odpowiedzialności bez... Czytaj więcej »

O ile reportaże odwołują się wprost do myśli przewodniej książki, o tyle na marginesie niektórych opowiadań można postawić znak zapytania (np. przy "Sukni ślubnej" Katarzyny Bondy czy "Kuponie" Joanny Fabickiej). W nich (nie)obcość jest bardziej zakamuflowana, pobudza inne sfery literackiej wyobraźni, staje się czytelniczym odkryciem. To przyjemny zwrot na tle publikacji traktujących o uchodźcach, zdominowanych ostatnio przez literaturę faktu (by wspomnieć tylko o "Wielkim przypływie"Jarosława Mikołajewskiego czy "Królu kebabów" Marty Mazuś"). Tak szeroko zakrojone interpretacje tematu pozwalają na chwilę zapomnieć, że mamy do czynienia z literaturą z tezą.

W "NieObcym" między poszczególnymi rozdziałami jest szczelina, która pozwala wziąć głęboki oddech i wczytać się w kolejne opowieści. Za chwilę, za godzinę, ale też za miesiąc czy za kilka lat. Bo teksty zawarte w tomie nie tracą na wartości. Niektóre zostały napisane na gorąco, jako odpowiedź na obecną sytuację Europy mierzącą się z napływającą falą uchodźców. Inne prezentują chłodniejsze spojrzenie: migracje do Polski i z Polski, współczesne i historyczne, w konkretnym miejscu i w bliżej nieokreślonej szerokości geograficznej. Jedne powstały na życzenie pomysłodawców tego tomu (Pawła Goźlińskiego i Jerzego B. Wójcika), drugie nie znalazły miejsca w już wydrukowanych książkach (reportaż Małgorzaty Szejnert napisany do "Wyspy klucz"), trzecie przeleżały kilkanaście lat w szufladzie, by zaistnieć w odpowiednim momencie ("Rubież" Olgi Tokarczuk). Przetrwały próbę czasu. To daje gwarancję ich uniwersalności.

Wydawać by się mogło, że książka o takim tytule ("NieObcy. 21 opowieści, żeby się nie bać") będzie jednoznacznym manifestem. Tymczasem ona niczego nie nakazuje, a pokazuje. Poetycko lub dosłownie upomina, ale nie gani (może poza ostatnim głosem Haliny Bortnowskiej). Czy przekonuje? Nie do końca. Za to kieruje uwagę nie na zewnętrznego "wroga", a na samego siebie.

Te 21 opowieści, to – co najmniej – 21 pretekstów, by po "NieObcego" sięgnąć. Jest jeszcze jeden powód: czytając, można pomagać. Twórcy książki (zarówno autorzy tekstów, jak i redaktorzy, korektorzy, graficy i drukarnia) pracowali bez wynagrodzenia. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej dla ofiar wojny w Syrii.

Agnieszka Warnke, styczeń 2016

"NieObcy. 21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców"
Autorzy: Jan Bajtlik, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Paweł Huelle, Piotr Ibrahim Kalwas, Ignacy Karpowicz, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magalena Parys, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Olga Stanisławska, Andrzej Stasiuk, Dionisios Sturis, Ziemowit Szczerek, Małgorzata Szejnert, Katarzyna Szyngiera, Olga Tokarczuk, Mirosław Wlekły
Wydawca: Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Akcji Humanitarnej, Agora, Warszawa 2015
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-928678-8-3
FacebookTwitterRedditShare

Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra