Jakub Szamałek laureatem Wielkiego Kalibru 2016

Autor powieści "Czytanie z kości" (Muza) otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru 2016 dla najlepszej książki kryminalnej wydanej w minionym roku. Nagrody wręczono 4 czerwca 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.
Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru, ufundowana przez stację CBS Reality trafiła w ręce Remigiusza Mroza, autora powieści "Kasacja" (Czwarta Strona).
Do tegorocznej edycji zostało nominowanych siedem książek. Oprócz nagrodzonych, były to powieści:
- "Wampir" Wojciecha Chmielarza,
- "Piąty Beatles" Mariusza Czubaja,
- "Zbrodnia w szkarłacie" Katarzyny Kwiatkowskiej,
- "Zaginięcie" Remigiusza Mroza,
- "Gwiazdozbiór" Marty Zaborowskiej.
Jakub Szamałek, absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów, jest autorem kryminałów, których akcja toczy się w świecie antycznym. Jego "Czytanie z kości" to powieść, której fabuła osadzona jest w starożytności oraz w czasach współczesnych. Autor snuje opowieść o dwóch śledztwach dotyczących zbrodni, które się ze sobą łączą, pomimo że dzieli je ponad dwa i pół tysiąca lat. Mistrzowsko wciąga czytelnika w misternie skonstruowaną fabułę i pozwala, by to on przejął rolę detektywa.
Dla Jakuba Szamałka była to trzecia nominacja za jego trzecią powieść kryminalną. Wcześniejsze to: "Kiedy Atena odwraca wzrok"– uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników 2012 i "Morze Niegościnne".
Przewodnicząca jury Janina Paradowska powiedziała w laudacji, że jury przyznało Szamałkowi nagrodę:
"[…] nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu, a za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję. Innymi słowy: za bardzo dobrą powieść."
Szamałek odebrał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Ponadto, podobnie jak w latach ubiegłych, również tym razem przewodnicząca kapituły jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę. Jej laureatem nie został jednak tradycyjnie debiutant, którego zabrakło w finałowej stawce, a prawdziwy weteran konkursu, czyli Mariusz Czubaj, który za powieść "Piąty Beatles" był nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru po raz siódmy.
Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku, zostali wyróżnieni w tym roku: amerykańska pisarka Tess Gerritsen, francuski pisarz i scenarzysta Pierre Lemaitre oraz brytyjski autor bestselerów kryminalnych Peter Robinson.
Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 roku. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 roku jako pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".
Podczas dorocznych Międzynarodowych Festiwali Kryminału we Wrocławiu odbywają się spotkania z autorami, warsztaty literackie, wykłady i panele dyskusyjne.
Źródło: PAP, www.portalkryminalny.pl; opracował: jrk