Quantcast
Channel: Culture.pl - Literatura
Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

"Czas Kultury" po angielsku

$
0
0
Polski

"Czas Kultury" po angielsku

Okładki pierwszych trzech numerów "Czasu Kultury", które doczekały się angielskich wersji językowych

Czasopismo "Czas Kultury" stworzyło anglojęzyczną stronę pisma. Dostęp do artykułów jest całkowicie bezpłatny. Obecnie na stronie znajdują się trzy numery czasopisma poświęcone: Brunonowi Schulzowi, widmologii oraz roślinom. Następne w przygotowaniu.

Do końca 2016 roku wydawca obiecuje publikację pięciu kolejnych wydań "Czas Kultury" w języku angielskim.

"Czas Kultury" 1/2014, Schulz XXI

Kim jest Bruno Schulz XXI wieku? W "Czasie Kultury" zastanawiamy się, na czym polega fenomen popularności drohobyckiego autora. Jego artystyczna aktualność realizuje się nie tylko w podejmowanych dyskusjach krytyczno-akademickich i niezliczonych tłumaczeniach twórczości Schulza na języki obce, ale także w ciągle odnawianej obecności prozy i samej postaci pisarza w polskiej i zagranicznej kulturze najnowszej. Inspirowane Schulzem obrazy, fotografie, dzieła literackie i filmowe, projekty muzyczne, a nawet gry komputerowe przywracają go we wciąż nowych, domagających się kolejnych interpretacji odsłonach. Autorzy numeru wyczytują z prozy Schulza problematykę nadal istotną dla współczesnego nam świata. Sprawdzają również, co najnowsze dyskursy humanistyczne mają do zaproponowania tradycyjnym odczytaniom twórczości Schulza.

"Czas Kultury" 2/2013, Widma

Widmowy "Czas Kultury" pokazuje, że żyjemy w czasach kontynuacji, w których rozstania stały się niemożliwe – nic nie mija już bezpowrotnie, natomiast idea radykalnej śmierci, zakończenia i odcięcia została pogrzebana. Wszystko, co odchodzi, jest skazane na powrót, by wieść dziwny, nieumarły, widmowy żywot. Czy teraźniejszość przeniknięta jest śladową, słabą obecnością przeszłości, która nieustannie podmywa i rozwarstwia nasze współczesne działania oraz projekty?

"Czas Kultury" 5/2008, Rośl-inność

Autorzy wydania proponują całkowicie oryginalne i badawczo inspirujące podejście do tematu roślinności, która – będąc odmienną, a jednocześnie pokrewną nam formą życia – jest nieustannym źródłem pożywienia i metafor, dekoracją i obsesją. Zawarte w bloku tematycznym artykuły dotyczące roślinności włączają się w bardzo żywą dziś dyskusję nad genetyką, feminizmem, ekologią czy ontologią roślin. Są znakomitym przykładem na to, że polska refleksja filozoficzna i kulturowa bardzo wcześnie zrozumiała wyzwania, które stawia antropocentrycznym przyzwyczajeniom intelektualnym posthumanistyka. Obcojęzyczny czytelnik rozpozna w polskiej refleksji nowoczesną i odważną skłonność do stawiania pytań etycznych i estetycznych, daleko wykraczających poza bezpieczny, acz chyba jednak wyobrażony, obręb tego, co ludzkie.

Źródło: "Czas Kultury", opracował: jrk

Kategoria: 
Literatura
FacebookTwitterRedditShare

Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra