Quantcast
Channel: Culture.pl - Literatura
Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

Ha!wangarda w Nowym Jorku

$
0
0
Polski

Ha!wangarda w Nowym Jorku

Plakat Polish Impact: Ha!wangarda 2016, fot. materiały prasowe
Plakat Polish Impact: Ha!wangarda 2016, fot. materiały prasowe

22 września 2016 rusza festiwal-laboratorium "Polish Impact: Ha!wangarda". Celem jest opowiedzenie nowojorskiej publiczności o Polsce poprzez różne podejścia do literatury - począwszy od liberatury, przez książki artystyczne, e-literaturę, demoscenę, fejsbukowe gry, dank memes.

Kuratorzy związani z krakowską Korporacją Ha!art skupią się na zjawiskach afirmujących lokalność, programowo nie będących kopią zjawisk uniwersalnych, lecz które właśnie przez tę lokalność mogą zainteresować zagraniczną publiczność.

W Ha!wangardzie wezmą udział Zenon Fajfer, Łukasz Podgórni, Katarzyna Bazarnik, Piotr Marecki i Kaja Puto. Gośćmi festiwalu będą znani twórcy amerykańscy, mający silne związki z polską sceną pisarstwa eksperymentalnego: Nick Montfort, Michael Joyce, Carolyn Guyer i Steven Zultanski. W programie wystawa najbardziej nietypowych książek, warsztaty, prezentacje, szalone performanse z użyciem mediów cyfrowych oraz tradycyjne czytanie poezji.

Festiwal rozpocznie się 22 września 2016 otwarciem wystawy liberatury, book artu i e-litu w galerii Central Booking, prowadzonej przez Maddy Rosenberg na Manhattanie. W piątek 23 września 2016 w samo południe podczas brunchu w popularnej Charlotte Pattiserie o dzisiejszej Polsce opowie seria memów. Po południu w bibliotece-galerii Wendy's Subway odbędzie się prezentacja liberatury – niezwykłej literatury, w której książka i tekst tworzą organiczną całość, mogącej nawet przybrać kształt butelki (wykład Katarzyny Bazarnik dopełni liberacka poezja Zenona Fajfera). Tego dnia zaprezentowana zostanie także demoscena, wyjątkowa subkultura mistrzów artystycznego programowania na Amigę, commodore i inne antyczne komputery. Również w Wendy's Subway, w sobotę Kaja Puto przedstawi opowieści o demoludach na podstawie fejsbukowej gry Keleti blok blokki, a Piotr Marecki pokaże trzy eksperymentalne animacje duetu Shuty i Bochniak: "Matrix", "Trip" i "Cargo", wyprodukowane przez Korporację Ha!art.

Okładka Książki

Kolektyw młodych reporterów wziął na warsztat naszą złość codzienną. Ta książka w dramatyczny... Czytaj dalej about: "Obrażenia. Pobici z Polską"

26 września w Central Booking odbędzie się premiera "Zegara Bezczasowości" ("Clock of Timelessness") Zenona Fajfera. Poemat stanowi kluczową część projektu budowy wież zegarowych w Krakowie i w Nowym Jorku, w których na tarczy zamiast cyfr pojawią się litery słowa BEZCZASOWOŚĆ/TIMELESSNESS, a okrągłe godziny, zamiast nerwowym biciem, odmierzane będą rytmem poetyckich fraz. Następnie Łukasz Podgórni przedstawi cyberperformans, w którym refleksje na temat niuansów życia podtrzymywanego zdalną pracą przed komputerem mieszać się będą z samplami do syntezatorów mowy do beatboxingu.

Na zakończenie wieczoru w ramach dyskusji panelowej "OffBOOK: między analogowym a cyfrowym" polscy kuratorzy i artyści oraz zaproszeni goście: Nick Montfort, Carolyn Guyer, Michael Joyce, Steven Zultanski, znani twórcy amerykańscy, mający silne związki z polską literaturą eksperymentalną, oraz artystka i kuratorka Maddy Rosenberg, będą rozmawiać o przenikaniu się literatury druku i mediów cyfrowych.

29 września, w Brooklyn Public Library w dzielnicy Greenpoint, dla Polonii zostanie zaprezentowany spektakl poetycki "Widok z głębokiej wieży" Zenona Fajfera (scenariusz Teresa Nowak). Festiwal zakończy się 2 października w Central Booking literackimi warsztatami kolażu poetyckiego prowadzonymi przez Katarzynę Bazarnik oraz anglojęzyczną wersją spektaklu Fajfera "View from the Deep Tower", w którym poeta zaprezentuje wybór wierszy z dwóch ostatnich tomików – "Powieki" i "Widok z głębokiej wieży".

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.ha.art.pl

Źródło: informacja prasowa; op: az; 21.09.2016.

Electronic Literature Organization raz na pięć lat tworzy kanon cyfrowej literatury światowej. W... Czytaj dalej about: Literatura w czasach HTML-u

Kategoria: 
Literatura
FacebookTwitterRedditShare
Treści dot. projektów IAM: 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra