Książki pięciu debiutantów nominowane do Nagrody Conrada 2016

Książki Magdaleny Kicińskiej, Weroniki Murek, Żanny Słoniowskiej, Marka Adamika i Tomasza Wiśniewskiego – ubiegłorocznych debiutów zostały nominowane do Nagrody Conrada – poinformowało w Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Zwycięzcę wybiorą czytelnicy, głosując na stronie internetowej Festiwalu Conrada, a nagroda zostanie wręczona 30 października 2016 w Krakowie podczas gali kończącej ósmą edycję festiwalu.
Autor najlepszego debiutu 2015 otrzyma 30 tys. zł, pamiątkową statuetkę i możliwość miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie. Fundatorem nagrody jest miasto Kraków, a partnerami Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Instytut Książki.
Celem nagrody jest nie tylko wsparcie autorów, lecz także promocja młodej prozy, pobudzająca rynek wydawniczy i otwierająca go na debiuty. Wszyscy nominowani zyskają możliwość promocji podczas Festiwalu Conrada i na łamach "Tygodnika Powszechnego".
Tegorocznych finalistów wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś, Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).
Wybrani prozaicy byli już nominowani w ostatnim roku do rozmaitych nagród literackich. "Pani Stefa" Magdaleny Kicińskiej to opowieść o Stefanii Wilczyńskiej, współzałożycielce Domu Sierot w Warszawie i bliskiej współpracownicy Janusza Korczaka. Żanna Słoniowska w "Domu z witrażem" opisuje cztery pokolenia kobiet, które łączy jedno z mieszkań w kamienicy czynszowej w samym centrum Lwowa. Wątki osobiste przeplatają się w tej opowieści z historią i polityką.
Książka Marka Adamika "Sensu sens" powstawała, gdy autor walczył o swoje życie, jest zapisem choroby i zmagań z językiem o możliwość wysłowienia osobistego doświadczenia. "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina"Weroniki Murek to zbiór siedmiu opowiadań z surrealistycznymi bohaterami. Tomasz Wiśniewski, autor "O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra" tworząc literackie miniatury czerpie z tradycji surrealizm.
Nominowani do nagrody będą gośćmi Festiwalu Conrada.
Nagroda Conrada po raz pierwszy została przyznana w ubiegłym roku. Zdobyła ją Liliana Hermetz za"Alicyjkę".
Źródłp: PAP; op: az; 23.09.2016.