11 literackich nowości dla dzieci i młodzieży 2017
Książki o dizajnie, architekturze i świecie dla dociekliwych, wznowienia kultowych bajek, wiersze dla dzieci i piękne graficzne formy. W Culture.pl prezentujemy zimowy kanon lektur od których nie sposób się oderwać!
"Obie" Justyny Bargielskiej i Iwony Chmielewskiej, wyd. Wolne

"Obie" to dwa niezależne głosy zestrojone w jedno literackie brzmienie. Książka o macierzyństwie pełnym lęku i o miłości. "Gdy urodziłam ciebie, wzięłaś sobie kawałek mojego serca i teraz z nim łazisz, nawet nie wiem gdzie" - pisze poetka Justyna Bargielska, a Iwona Chmielewska odpowiada ilustracją. Lapidarna treść opakowana jest w piękną graficznie, surrealistyczną formę; krótkie, nie do końca wypowiedziane zdania urywają się, jakby nagle zabrakło tuszu, znikają gdzieś w obrazach. Ale historia zmienia tylko język, słowa prowadzą czytelników do równoległego świata symboli, motywów i nieoczywistych połączeń. Narysowanych na eleganckim, szaro-niebieskim papierze, zszytym czerwoną nicią.
"Obie", debiutującego na rynku wydawnictwa Wolne, to ambitna propozycja raczej dla starszych córek i ich matek. Do wspólnego czytania. Bo autorki wierzą, że książka może być punktem wyjścia do rozmowy o bliskości i przerwanych więziach.
"Książka do zrobienia", Dwie Siostry

Może się zdarzyć, że ta książka będzie próbowała cię wciągnąć - ostrzega swoich czytelników Aleksandra Cieślak, autorka nietypowego przewodnika po tworzeniu i projektowaniu książek. Tu każdy może spróbować swoich sił jako pisarz, poeta, ilustrator czy typograf. Wystarczy połączyć kropki i przyprawić ogonki literom. Do dzieła! Premiera książki o książce w lutym 2017.
"¡Olé!Hiszpania dla dociekliwych", Dwie Siostry

Ta książka jest jak bilet do Hiszpanii. Blogerka Monika Bień-Königsman w środku polskiej zimy częstuje południowym słońcem, zabiera czytelników na wycieczkę do Barcelony z jej charakterystycznymi falującymi budynkami i do bajkowej Andaluzji. Pisze o hiszpańskich fiestach, bitwie pomidorowej i mistrzostwach w drzemaniu.
Książka ukazała się w serii "Świat dla dociekliwych" prezentującej kulturę różnych krajów, oprócz Hiszpanii, także Japonii i Włoch.
"Krótka historia rzeczy", Zuzu Toys

To nie jest zwykły katalog rzeczy, tylko fascynująca historia dizajnu dla najmłodszych czytelników. Monika Utnik-Strugała, italianistka i dziennikarka w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia, z czego i jak powstają przedmioty, których używamy na co dzień: opony, t-shirty, kaloryfery czy perfumy.
Tekst uzupełniają ilustracje Diany Karpowicz, projektantki, absolwentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i autorki wydanych także przez Zuzu Toys książek "Krótka historia Polski" oraz "Krótka historia starożytnych cywilizacji" .
"Wspólne nie znaczy niczyje", Narodowe Centrum Kultury

O dużej i małej architekturze, projektowaniu wspólnej przestrzeni do pracy, zabawy i odpoczynku piszą Alicja Szyguła i Jakub Głaz, autorzy książki "Wspólne nie znaczy niczyje, czyli o podwórkach i ulicach coś dla dziecka i rodzica". Zachęcają do współtworzenia przyjaznego otoczenia i odpowiedzialności za nie. Te idee wspiera swoim plastycznym talentem Ola Woldańska-Płocińska, ceniona graficzka i ilustratorka.
Drugie wydanie "Elementarza dizajnu", Wytwórnia

"Ilustrowany elementarz dizajnu", czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 wybitnych ilustratorów: m.in. Bartka Arobala, Jana Bajtlika, Agatę Dudek, Emilię Dziubak, Martę Ignerską, Tymka Jezierskiego, Tomasza Leśniaka, Annę Niemierko, Agatę ENDO Nowicką, Mariannę Oklejak czy Joanna Rusinek.
Dzięki nim oglądanie i odkrywanie dizajnu staje się prawdziwą przyjemnością, zachwycająca wizualnie książka zachęca do uważnego przyglądania się tysiącom małych i dużych przedmiotów wokół nas. Obok obrazków umieszczone są informacje o autorach ilustracji oraz twórcach rzeczy, które przedstawiają.
"Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych"

Poetycka książka dla najmłodszych autorstwa dwóch cenionych twórców: pisarza Karola Maliszewskiego, który debiutuje w świecie poezji dziecięcej i grafika Karola Banacha. Wydana w niecodziennej formie leporello książka przykuwa uwagę formą. Jak zdradza wydawnictwo:
"Grafiki Banacha, niebanalne, z jednej strony utrzymane są w konwencji charakterystycznej dla tego twórcy, z drugiej korespondują z wplecionymi między nie wierszami. I to właśnie teksty autorstwa Maliszewskiego sprawiają, że od książki nie sposób jest się oderwać. Napisane z niezwykłą dbałością o rytmikę frazy, zabawne, momentami przechodzące w gry słowne, sprawiają autentyczną przyjemność z czytania tak dorosłym, jak i dzieciom. Karol Maliszewski udowadnia, że bycie wybitnym krytykiem literackim i teoretykiem, wcale nie wyklucza tworzenia poezji najwyższej próby – również dla dzieci. "
"Siedem przygód Rozalii Grozy", wyd. Biuro Literackie

Kolejny w naszym zestawieniu tytuł autorstwa Justyny Bargielskiej. Tym razem zbiór znakomitych literacko opowiadań dla dzieci –" Siedem przygód Rozalii Grozy". Pojawiają się w nich ważne tematy, z którymi mierzy się każdy dziewięciolatek, a także wątki komentujące rzeczywistość, związane z emigracją, patriotyzmem, terroryzmem, tożsamością, depresją.
Ilustracje do Rozy Grozy stworzyła Patrycja Ochman, graficzka związana z krakowską Akademią Sztuk Pięknych.
60. urodziny Misia Uszatka

Wznowienie przygód sympatycznego misia z klapniętym uszkiem jest prezentem na jego 60. urodziny. Jubileuszowe wydanie zawiera trzy najpopularniejsze tomy opowiadań z kompletem ilustracji. Postać Misia Uszatka wymyślonego przez pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego, po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych "Miś". Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem "Przygody i wędrówki Misia Uszatka".
W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy i tak zaczęła się trwająca do dziś medialna kariera misia. W 1975 roku Semafor rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który okazał się prawdziwym hitem. Imieniem Misia nazywano przedszkola i klubiki, książki tłumaczono na języki obce, był bohaterem audycji radiowych i programów telewizyjnych w Polsce i na świecie.
"Mgnienie oka"

Lekcja historii sztuki dla najmłodszych. Ambitna opowieść o Danielu Mikołaju Chodowieckim, jednym z najbardziej cenionych twórców XVIII wieku, który zasłynął głównie jako rytownik specjalizujący się w ilustracji książkowej. Był autorem m.in rycin do "Cierpień młodego Wertera" Goethego, "Don Kichota" Cervantesa, "Kubusia fatalisty" Diderota, "Kandyda" Woltera, przedstawiał też sceny z dramatów Szekspira. U schyłku życia artysta miał w dorobku około 4000 prac. Część z nich można zobaczyć w "Mgnieniu Oka". Książka Anny Czerwińska-Rydet powstała w serii "Gdańscy artyści"
"Lodorosty i bluszczary", Jerzy Ficowski, wyd.Wolno

Jeszcze jedna w naszym zestawieniu zapowiedź wydawnictwa Wolno."Lodorosty i bluszczary" to najobszerniejszy ze wszystkich opublikowanych dotychczas wyborów wierszy dla dzieci wybitnego poety i prozaika Jerzego Ficowskiego. Publikacja gromadzi teksty dla najmłodszych pisane przez autora przez niemal cztery dekady od wczesnych lat 50. Wybór wierszy przygotował Jarosław Borowiec, a całość zilustrowała i opracowała graficznie Gosia Herba.
źródła: materiały prasowe wydawnictw, oprac. AL