Quantcast
Channel: Culture.pl - Literatura
Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

Przegląd tygodnia (24-30 kwietnia)

$
0
0
Polski

Przegląd tygodnia (24-30 kwietnia)

Projekt "We. Beauty of diversity", autor: Agnieszka Bar oraz Julia Janus, 2017, fot. fot. Danil Daneliuk
Projekt "We. Beauty of diversity", autor: Agnieszka Bar oraz Julia Janus, 2017, fot. fot. Danil Daneliuk

Prezentujemy informacje o wydarzeniach kulturalnych, które miały miejsce lub rozpoczęły się w tygodniu od 24 do 30 kwietnia.

Biografia Miłosza w Stanach Zjednoczonych

Czesław Miłosz, fot. AKG Images / East News
Czesław Miłosz, fot. AKG Images / East News

24 kwietnia nakładem wydawnictwa Harvard University Press ukazała się biografia Czesława Miłosza pióra Andrzeja Franaszka. Książka licząca w polskiej wersji ponad 1100 stron, w amerykańskiej edycji została skrócona niemal o połowę. Przekładem na język angielski oraz redakcją zajęli się Alexandra i Michael Parkerowie.

Wzbogacona o nowy wstęp autorstwa obojga tłumaczy oraz mapy i zdjęcia książka stanowi opowieść o życiowej i artystycznej drodze Czesława Miłosza.

Roman Polański wraca do Cannes

Emmanuel Seigner i Roman Polański na planie "Wenus w futrze", fot. MonolithFilms

"Prawdziwa historia"Romana Polańskiego została zakwalifikowana do sekcji głównej 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Film zostanie zaprezentowany poza konkursem.

"Prawdziwa historia" to adaptacja bestsellerowej powieści Delphine De Vigan. Jej scenariusz Polański napisał we współpracy z Olivierem Assayasem, cenionym reżyserem i scenarzystą ("Personal Shopper", "Sils Maria").

Film, którym Polański wraca po czterech latach milczenia, jakie minęły od realizacji"Wenus w futrze", opowiada o pisarce, która pewnego dnia staje się obiektem fascynacji innej kobiety. Na ekranie zobaczymy Emmanuelle Seigner i Evę Green, za zdjęcia do filmu odpowiadaPaweł Edelman, od lat stale współpracujący z Polańskim, zaś muzykę do "Prawdziwej historii" napisał Alexandre Desplat.

70. festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja.

Aleksandra Terpińska w konkursie 70. MFF w Cannes

Kadr z filmu "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej, fot. Studio Munka
Kadr z filmu "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej, fot. Studio Munka

Krótkometrażowy film fabularny "Najpiękniejsze fajerwerki ever" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej zakwalifikował się do konkursu krótkometrażowego 56. Semaine de la Ciritique podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Akcja filmu "Najpiękniejsze fajerwerki ever" toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Role główne w filmie zagrali Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, a producentką wykonawczą filmu była Beata Rzeźniczek.

Film powstał na podstawie scenariusza Aleksandry Terpińskiej, który wygrał konkurs scenariuszowy "Przypadek" organizowany z okazji "Roku Kieślowskiego".

Polki nagrodzone w konkursie A'Design Award & Competition w Mediolanie!

Crab Houses, projekt: Dagmara Oliwa i Anita Luniak, fot. dzięki uprzejmości Forma Caprichosa
Crab Houses, projekt: Dagmara Oliwa i Anita Luniak, fot. dzięki uprzejmości Forma Caprichosa

Dagmara Oliwa i Anita Luniak znalazły się w gronie zwycięzców tegorocznej edycji prestiżowego konkursu A’Design Award & Competition. Międzynarodowe jury wyróżniło projekt kompleksu budynków Crab Houses zlokalizowany w Sobótce i przyznało polskim artystkom nagrodę Golden A'Design Award Winner for Architecture, Building and Structure Design Category.

[Embed]

Crab Houses to projekt trzech futurystycznych pawilonów ulokowanych u stóp góry Ślęża inspirowanych… krabami.

[Embed]

A’Design Award & Competition to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów designerskich na świecie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku. Podczas tegorocznej edycji konkursu grupa ponad 170 sędziów oceniała 18 tysięcy prac w 110 kategoriach. Nocna Gala wręczenia nagród zwycięzcom odbędzie się 9 czerwca 2017 w Villa Olmo w Como.

Więcej informacji tutaj.

Tłumaczki nagrodzone przez ZAiKS

Joanna Pomorska oraz Jolanta Kozak otrzymały doroczne nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze przekłady odpowiednio z języka słoweńskiego oraz angielskiego.

Nagrodę za przekłady literatury polskiej na język obcy otrzymali: Darja Dominkuš (na język słoweński) oraz Antonia Lloyd-Jones (na język angielski).

Nagrody ZAiKS-u przyznawane są twórcom od 1966 roku. Wręczane są co roku w kwietniu, miesiącu, w którym obchodzony jest także Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagród ZAiKS-u odbyła się w 21 kwietnia.

Anna Bella Geiger w Polsce

Anna Bella Geiger, Orbis-Descriptio z cyklu "Fronteiriços", 1995, fot. Mendes Wood DM
Anna Bella Geiger, Orbis-Descriptio z cyklu "Fronteiriços", 1995, fot. Mendes Wood DM

Anna Bella Geiger, wybitna brazylijska artystka multidyscyplinarna polsko-żydowskiego pochodzenia gości w Polsce. Podczas niespełna trzytygodniowego pobytu wraz z Pauliną Ołowską przygotowywać będzie wystawę "O Que Havia Naquela Mala / What Was Behind That Case", która prezentowana będzie w Krakowie.

Anna Bella Geiger to jedna z najwybitniejszych brazylijskich artystek współczesnych oraz wykładowczyni prestiżowej Szkoły sztuk Wizualnych Parque Lage w Rio de Janeiro. Jej dzieła, w których wykorzystuje malarstwo, grafikę i instalacje wideo, znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak MoMa w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie, Centre Georges Pompido w Paryżu, Fogg Museum w Cambridge, The Getty Foundation w Los Angeles, Museu Serralves w Porto, Frankfurter Kunstverein oraz Museo Nacional Reina Sofía w Madrycie.

W 2008 roku praca Anny Belli Geiger dotycząca pamięci o Polsce znalazła się na wystawie "Poza" (Real Arts Way, Hartford, USA, 2006) i jej polskiej edycji "KRAJ: sztuka artystów z polskim rodowodem" (Galeria Sztuki Współczesnej, Opole, 2008) – obie wystawy prezentowały prace artystów z polskim rodowodem żyjących i tworzących poza Polską.

"Twój Vincent" w Annecy

"Twój Vincent", animowana opowieść inspirowana malarstwem Vincenta Van Gogha została zakwalifikowana do Konkursu Głównego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, jednego z najważniejszych festiwali kina animowanego na świecie. "Twój Vincent" ("Loving Vincent") w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana będzie rywalizował o festiwalowe nagrody z dziesięcioma innymi obrazami.

"Twój Vincent" to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę oraz Hugh Welchmana, zdobywcę Oscara za film "Piotruś i Wilk". Na 56 tysiącach ręcznie namalowanych klatek jego twórcy opowiedzą historię życia Vincenta van Gogha, a filmowa fabuła będzie czymś w rodzaju śledztwa dotyczącego okoliczności śmierci malarza. Na ekranie zobaczymy także ponad 100 obrazów malarza "przemalowanych" przez twórców filmu.

"Pomysł wziął się z potrzeby połączenia dwóch mediów: malarstwa i filmu i opowiedzenia historii o artyście za pomocą jego sztuki, malarstwa, które zostaje ożywione poprzez animacje. Postać van Gogha fascynowała mnie już od początku mojej drogi artystycznej, dlatego zapragnęłam użyć jego twórczości do opowiedzenia historii samego malarza i przenieść się w wyjątkową podróż poprzez jego dzieła, nadając im zupełnie nowy wymiar i odkrywając ich wewnętrzną dynamikę" - mówiła wrozmowie z PISF reżyserka filmu Dorota Kobiela.

Filmy Wojciecha Hasa w MoMa

[Embed]

Pomiędzy 27 kwietnia a 3 maja 2017 Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MoMa) organizuje tygodniową serię wydarzeń poświęconą wczesnym filmom polskiego reżysera. Cykl towarzyszy wydaniu książki autorstwa Annette Insdorf zatytułowanej "Intimations: The Cinema of Wojciech Has".

MoMa zaprezentuje nowojorską premierę fabularnego debiutuWojciecha Hasa, "Pętlę" (1958), ekspresjonistyczny portret alkoholika w trudnym położeniu życiowym oraz film "Jak być kochaną" (1963), kameralny utwór przedstawiający znaną aktorkę radiową zmagającą się ze swoją wojenną przeszłością.

Annette Insdorf, wybitna krytyczka, profesorka wydziału filmowego Columbia University będąca autorką książki o twórczości Krzysztofa Kieślowskiego będzie także moderatorką serii "Reel Pieces" organizowanej w na Manhattanie w centrum kulturalnym 92nd Street Y, a 27 kwietnia przedstawi wprowadzenie do prezentowanych filmów Hasa. 3 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej autorka podpisywać będzie swoje książki.

Organizatorem wydarzenia jest kurator Joshua Siegel z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Studiem Kadr.

O wydarzeniu więcej dowiedzieć można się tutaj.

"Iron Tongues" - adaptacje polskich dzieł literackich w Los Angeles

Kadr z filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, 1964, fot. Polfilm/East News
Kadr z filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, 1964, fot. Polfilm/East News

28 i 29 kwietnia 2017 w Los Angeles zaprezentowane zostaną przedstawienia reżyserowane przez studentów prestiżowej USC School of Dramatic Arts, a inspirowane polską literaturą. Młodzi artyści sięgają w nich po polską klasykę: "Sprawę Dantona"Stanisławy Przybyszewskiej, "Wesele"Stanisława Wyspiańskiegoi "Rękopis znaleziony w Saragossie"Jana Potockiego, by na ich kanwie stworzyć własne utwory zatytułowane odpowiednio "Year 9" (reż. Inda Craig-Galván), "Convergence Zone" (reż. John Allis) oraz "The Flight of Emina and Zubaida" (reż. Aja Houston).

Nad procesem twórczym czuwali wybitni dramaturgowie i wykładowcy: Luis Alfaro, Jon Rivera i Michael Hackett.

Zagłębianie się w świat "Rękopisu znalezionego w Saragossie" było dla mnie ekscytującym doświadczeniem. Wydobyłam z tekstu uniwersalne wątki, które nie tylko pasowały do mojego stylu pisarskiego, ale także dodały nowych odcieni do mojej twórczości. To, co wynikło z lektury "Rękopisu" to "The Flight of Emina and Zubaida" - sztuka, której nie stworzyłabym, gdyby nie ta wspaniała okazja. - mówiła o swoim przedstawieniu Aja Houston.

"Iron Tongues" to projekt nawiązujący do znanej serii współczesnych adaptacji teatralnych opartych na klasyce hiszpańskiego dramatu.Wydarzenie współorganizowane jest przez Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką Culture.pl.

Więcej o wydarzeniu dowiedzieć można się tutaj.

Polski design na Litwie

Fotografia z katalogu do wystawy "Roundabout Baltic" w Rydze,  2017, fot. Jakub Certowicz / dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli
Fotografia z katalogu do wystawy "Roundabout Baltic" w Rydze,  2017, fot. Jakub Certowicz / dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Aż pięć wystaw prezentujących najlepsze polskie wzornictwo obejrzeć można będzie na początku maja 2017, podczas Litewskiego Tygodnia Designu. To największa w historii prezentacja polskiego wzornictwa na Litwie.

Program ma na celu zaprezentowanie potencjału polskich projektantów, ich innowacyjnych produktów, a także sukcesów odnoszonych na największych światowych wydarzeniach. Jest on także próbą zmiany postrzegania Polski, która częściej łączona jest na Litwie z dużą dostępnością mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz, niż z wysoką jakością ich designu. Zmianę tego wyobrażenia ma zapewnić przegląd prac młodych, zdolnych polskich twórców, którzy - prezentując swoje projekty pod marką "design from Poland" - przestali być anonimowi, a ich nazwiska stały się rozpoznawalne na świecie.

Polska, jako gość honorowy Litewskiego Tygodnia Designu, opracowała szeroki program wystaw. W jego tworzeniu brały udział Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl oraz Instytut Polski w Wilnie.

Więcej o wydarzeniach Litewskiego Tygodnia Designu przeczytasz tutaj.

Silesian Quartet, ''Grażyna Bacewicz. Complete String Quartets'' zdobywa Fryderyka

Grażyna Bacewicz, 1968, fot. Irena Jarosińska / Forum
Grażyna Bacewicz, 1968, fot. Irena Jarosińska / Forum

Płyta ''Grażyna Bacewicz. Complete String Quartets'' ze wszystkimi kwartetami smyczkowymi Grażyny Bacewicz w wykonaniu Kwartetu Śląskiego została nagrodzona dwoma statuetkami "Fryderyk 2017" w kategorii ''Najlepszy album polski za granicą'' oraz ''Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej''. Album został wydany przez brytyjska wytwórnia Chandos przy wsparciu programu Instytutu Adama Mickiewicza Polska Music.

Kwartet Śląski istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Jego repertuar to ponad 400 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana.

Wśród laureatów Fryderyków 2017 znaleźli się tacy artyści jak Piotr Zioła, Tomasz Organek, Ania Dąbrowska, O.S.T.R., Brodka, Reni Jusis, Martyna Jakubowicz, Dawid Podsiadło, Robert Majewski, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Wendt.

[Embed]

"Instrumenty z duszą" o piszczałkach podhalańskich już w internecie

22 kwietnia na portalu You Tube zadebiutował kolejny odcinek cyklu filmów przygotowywanych przez Instytut Muzyki i Tańca poświęconych polskim instrumentom ludowym. Najnowszy odcinek edukacyjnej serii został poświęcony piszczałkom podhalańskim. Przewodnikiem po świecie tego instrumentu jest Jan Karpiel-Bułecka.

"Instrumenty z duszą" to cykl krótkich filmów edukacyjnych przedstawiających polskie instrumenty ludowe, o których opowiadają znani artyści i budowniczowie instrumentów. W roku 2016 zostało zaprezentowanych sześć odcinków – "Dudy podhalańskie" (z udziałem Jana Karpiela-Bułecki), "Kozioł biały i czarny" (z udziałem Jana S. Prządki), "Złóbcoki" (z udziałem Krzysztofa Trebuni-Tutki), "Trombity beskidzkie" (z udziałem braci Golec i Tadeusza Ruckiego), "Ligawki" (z udziałem Stanisława Jałochy i Piotra Dorosza) i "Heligonka" (z udziałem Czesława Pawlusa). Następne odcinki poświęcone zostaną skrzypcom diabelskim i lirze korbowej.

Źródło: materiały własne, opr. MKD, 28.04.2017

Kategoria: 
Literatura
Muzyka
Film
Design
Teatr
Sztuki wizualne
FacebookTwitterRedditShare

Viewing all articles
Browse latest Browse all 711

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra