Andrzej Wendland, "Górecki. IV Symfonia Tansman Epizody. Fenomen, Żywioł, Tajemnica"

Andrzej Wendland podąża za myślą kompozytora i próbuje uchwycić fenomen jego dzieła oraz osoby jako twórcy, który działa w żywiołach muzyki i myśli. Takiej muzyki nie mógł stworzyć kompozytor-intelektualista, estetyk. Taka muzykę mógł napisać tylko człowiek, który obcował z ''Tajemnicą''.
Henryk Mikołaj Górecki był ikoną kultury współczesnego świata, jednym z najbardziej oryginalnych kompozytorów naszych czasów. Jego twórczość uznano za zjawisko niezwykłe i ''szlachetnie osobne''.
Książka jest próbą ujęcia całej twórczości Góreckiego poprzez pryzmat jednego utworu, ostatniego wielkiego dzieła podsumowującego dorobek twórcy. To poetycka, filozoficzno-muzykologiczna podróż, opowieść o historii i znaczeniu IV Symfonii ''Tansman Epizody'', do powstania której autor książki wydatnie się przyczynił. Andrzej Wendland jest artystą-muzykiem, muzykologiem, edytorem oraz publicystą. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym, studiował także teorię muzyki i kompozycję. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wykonawczych i kompozytorskich w Polsce, Włoszech i Grecji. Stworzył Tansman Festival – Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych, którego jest dyrektorem artystycznym.
Związki Henryka Mikołaja Góreckiego z Tansman Festival rozpoczęły się w 2002 roku. Górecki był pierwszym Laureatem Nagrody Tansman za wybitną indywidualność i bezkompromisowość w twórczości. Przy czym bezpośrednie kontakty dyrektora festiwalu z kompozytorem rozpoczęły się lata wcześniej. Polska prapremiera IV Symfonii odbyła się na Tansman Festival w Łodzi, 15 lutego 2015 roku, i stanowiła finał światowej prezentacji utworu w cyklu 4 premier: Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź. Powstanie oczekiwanej przez blisko 40 lat symfonii w związku z Tansman Festival stanowi o trwałym wkładzie do historii kultury polskiej i światowej. Przeznaczone na blisko 100-osobowy skład instrumentalny dzieło wciąż intryguje i cieszy się niesłabnącą popularnością:
Niebywały sukces III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, która na angielskich i amerykańskich listach przebojów notowana była wyżej niż utwory rozrywkowe – przyczynił się do tego, że IV Symfonia stała się jednym z najbardziej oczekiwanych utworów na świecie. Jak napisano w jednej z recenzji wykonania IV Symfonii "Tansman Epizody":
''Jej "rytmicznie taneczny finał sprawia wrażenie groteskowego danse macabre, porażającego prymitywną dosadnością użytych środków (...). Dlaczego właśnie tak? Na to pytanie nie znajdziemy już zapewne odpowiedzi, niemniej triumfalny pochód tego utworu przez estrady świata (...) potwierdza, że zainteresowanie nim jest wyraźne i jak na razie niesłabnące".
Książka ta jest właśnie, między innymi, próbą odpowiedzi na pytanie i wątpliwości postawione w recenzji.
Andrzej Wendland, "Górecki. IV Symfonia Tansman Epizody. Fenomen, Żywioł, Tajemnica",
wyd. Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana, Instytut Muzyki Polskiej, Łódź 2016,
ss. 338 (oprawa twarda, obwoluta; il., w tym kolor).
2016/05/23