Nieznane listy Sienkiewicza

Wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy bogato ilustrowany tom korespondencji "Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć" przynosi nieznaną dotychczas twórczość epistolarną Henryka Sienkiewicza Premiera 19 września 2016 roku.
W Roku Sienkiewiczowskim, ustanowionym przez Sejm i Senat RP dla uczczenia setnej rocznicy śmierci pisarza i sto siedemdziesiątej rocznicy jego urodzin, wydawca oddaje do rąk czytelników wybór listów pisarza skierowanych do rodziny i przyjaciół. Wśród adresatów listów Henryka Sienkiewicza znaleźli się najbliżsi krewni – między innymi: teściowie autora Kazimierz i Wanda Szetkiewiczowie, córka Jadwiga Sienkiewiczówna-Korniłowiczowa oraz szwagierka Jadwiga Janczewska, jak również osoby z kręgu przyjaciół pisarza – a wśród nich między innymi: Maria Skłodowska-Curie, Karol Potkański, Stanisław Witkiewicz, oraz pełniącą ważną rolę w osobistym życiu pisarza dziennikarka Maria Radziejewska.
Odpowiadająca za redakcję książki profesor Maria Bokszczanin zapewnia, iż całość jest wartościowa nie tylko ze względu na nazwiska adresatów. Sienkiewicz epistolarny to wciąż ten sam wybitny pisarz, jeśli chodzi o treść i styl:
"Dzięki realizmowi tej korespondencji otrzymujemy sugestywny i plastyczny opis życia w Europie przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dzięki jej liryzmowi poznajemy bogatą osobowość pisarza, a dzięki humorowi – jego przekorną żartobliwość, nadającą listom nieprzeparty wdzięk."
Henryk Sienkiewicz prowadził bardzo obszerną korespondencję. Szacuje się, że z 15 tysięcy listów napisanych przez niego w ciągu całego życia zachowało się zaledwie trzy tysiące skierowanych do 450 osób, a nadsyłanych z różnych stron Polski, Europy i Ameryki przez "wiecznego tułacza", piszącego swe powieści po hotelach i pensjonatach górskich i nadmorskich.
Pełne wydanie listów autora "Quo vadis" ukazało się w Państwowym Instytucie Wydawniczym w latach 1977–2009. Korespondencja ta – napisana z prawdziwym artyzmem i pełna ogromnego uroku – stanowi integralną część twórczości Sienkiewicza, przynoszącą atrakcyjne i osobiste świadectwo czasów, w których żył i tworzył.
Dopełnieniem książki jest "Pokłosie epistolarne – listy niepublikowane", które wypłynęły na światło dzienne już po wydaniu pięciotomowej edycji.
podała do druku Maria Bokszczanin
premiera: 19 września 2016
Źródło: PIW, PAP, kulturaonline.pl, opracował: jrk